poniedziałek, 29 października 2007

Statut Fundacji Europa Nadziei

Postanowienia ogólne

§ 1.

Fundacja pod nazwą EUROPA NADZIEI, zwana dalej Fundacją, ustanowiona została przez:

- Jerzego Kern, zamieszkałego w Warszawie, ul. Sielecka 57 m. 35,

pesel: 39031602273, dow. osobisty: AAB383249

- Nelsona Rodrigo Pereira, zamieszkałego w Zielonce, ul. Powstańców 11,

pesel: 64040615754, dow. osobisty: ABW 362918

zwanych dalej fundatorami, aktem notarialnym w kancelarii notarialnej w Warszawie, ul.Gałczyńskiego 4, w dniu 01.07.2004 i działa na podstawie przepisów prawa polskiego oraz niniejszego statutu.

§ 2.

Fundacja ma osobowość prawną.

Siedziba, teren działania Fundacji, zagadnienia organizacyjne Fundacji

§ 3

Siedzibą Fundacji jest Zielonka

§ 4.

1. Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.

3. Dla wykonywania swych działań statutowych Fundacja może tworzyć oddziały i filie.

4. Fundacja może tworzyć oddziały za granicą

§ 5.

Fundacja może używać pieczęci okrągłej i podłużnej z napisem wskazującym jej nazwę i siedzibę oraz pieczątek z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.

Cele i zasady działania Fundacji.

§ 6.

Celem działania Fundacji jest:

Rozwój kultury wysokiej w społeczeństwie, w zakresie europejskiej twórczości literackiej i publicystycznej, opartych na tradycyjnych wartościach humanistycznych stanowiących wspólne podstawy kultury i cywilizacji narodów Europy oraz będących źródłem nadziei na duchowe zjednoczenie jej narodów, przy jednoczesnym zachowywaniu kulturowych tożsamości narodowych.

1. Cel powyższy, stanowiący przedmiot działania Fundacji, będzie realizowany przez Fundację na rzecz ogółu społeczności, w sferze zadań publicznych obejmujących:

· Kulturę – w zakresie literackiej i publicystycznej twórczości oraz sztuki realizujących cel Fundacji;

· Naukę – w zakresie zagadnień językoznawstwa i literaturoznawstwa, dotyczących przedmiotu działania Fundacji;

· Edukację – w zakresie prowadzenia szkoleń seminaryjnych (warsztatów) oraz współpracy dydaktycznej z uczelniami wyższymi w dziedzinie tych zagadnień, które stanowią przedmiot działania Fundacji;

· Działania na rzecz integracji europejskiej przez rozwijanie kontaktów i współpracy międzynarodowej z zagranicznymi ośrodkami i zespołami ludzkimi zainteresowanymi celem Fundacji.

2. Cele statutowe Fundacji mieszczą się w całości w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 ustawy z dn. 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz.873 z dn. 29 maja 2003 r.).

3. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej.

§ 7.

Fundacja realizuje swoje cele poprzez:

1) Artystyczną i literacką działalność twórczą w zakresie dotyczącym celu Fundacji, w formie wspierania, inicjowania i wykonywania tej twórczości

2) Tłumaczenia twórczości literackiej oraz publicystycznej dotyczącej celów Fundacji, wspierając, inicjując i wykonując te tłumaczenia

3) Działalność wydawniczą w zakresie literackiej oraz publicystycznej twórczości dotyczącej celów Fundacji

4) Organizowanie różnych form rozwoju kulturalnego społeczeństwa przez popularyzację dorobku kulturalnego, organizowanie kursów oraz kół i ośrodków zainteresowań – w zakresie twórczości dotyczącej celów Fundacji.

5) Prace badawczo-rozwojowe z dziedziny językoznawstwa i literaturoznawstwa w formie wspierania, inicjowania i wykonywania takich prac, organizowania konferencji oraz seminariów naukowych, rozpowszechnianie wyników prac naukowych w formie publikacji, wydawnictw oraz za pośrednictwem mediów elektronicznych, w tym Internetu

6) Działalność w zakresie kształcenia w formie szkoleń seminaryjnych (warsztatów), kursów, oraz współpracy dydaktycznej z uczelniami wyższymi w dziedzinie tych zagadnień literaturoznawstwa, które stanowią przedmiot działania Fundacji;

7) Rozwijanie kontaktów i współpracy międzynarodowej z zagranicznymi ośrodkami i zespołami ludzkimi zainteresowanymi celem Fundacji w formie organizowania międzynarodowych seminariów, konferencji, wystaw, tworzenie i wspieranie kół oraz ośrodków zainteresowań, w zakresie twórczości dotyczącej celu Fundacji

Wszystkie formy realizacji celów Fundacji stanowią nieodpłatną działalność pożytku publicznego.

§ 8.

Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób i instytucji zbieżną z jej celami.

Majątek i dochody Fundacji.

§ 9.

Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski na który składa się kwota 3000 zł (trzy tysiące złotych), wpłacone przez Fundatorów, w kwocie 1000 (jeden tysiąc) złotych wraz z wniesionym zestawem komputerowym o wartości 2000zł (dwa tysiące złotych), oraz inne środki pieniężne i mienie uzyskane przez Fundację w toku działania.

§ 10

Dochody Fundacji pochodzić mogą w szczególności z:

1. darowizn, spadków, zapisów;

2. dotacji i subwencji osób prawnych;

3. dochodów ze zbiórek i imprez publicznych;

4. grantów

Sposób dysponowania majątkiem Fundacji

§ 11

1. Dochody Fundacji przeznaczone są wyłącznie na realizację celów statutowych oraz pokrycie niezbędnych kosztów działalności Fundacji.

2. W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.

§12

Nie dopuszcza się:

1) Udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”;

2) Przekazywania jej majątku na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,

3) Wykorzystywania majątku na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu organizacji;

4) Zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich.

Władze Fundacji

§ 13.

1. Władzami fundacji są:

a) Rada Nadzorcza Fundacji

b) Zarząd Fundacji

2. Członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tych organów. Mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w tych organach zwrot uzasadnionych kosztów (w tym zwrot kosztów podróży).

Rada Nadzorcza Fundacji

§ 14.

1. Rada Nadzorcza Fundacji, zwana dalej Radą, jest organem stanowiącym, kontrolnym i opiniującym Fundacji.

2. Rada składa się z trzech do sześciu członków.

3. Członków pierwszego składu Rady wraz z jej Przewodniczącym powołują Fundatorzy w formie uchwały. Następnych członków Rady, w tym Przewodniczącego, na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada.

4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwołanie członka Rady (w tym Przewodniczącego) i przez to pozbawienie go członkostwa w Radzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej jednogłośnie przez pozostałych członków Rady Nadzorczej Fundacji.

5. Członkostwo w Radzie ustaje w przypadku pisemnej rezygnacji z członkostwa lub śmierci członka Rady.

6. Członkowie Rady nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z nimi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia,
nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej.

7. W razie powołania członka Rady Fundacji, za jego zgodą, do Zarządu Fundacji, lub nawiązania przez członka Rady Fundacji stosunku pracy z Fundacją – członkostwo takiej osoby w Radzie Fundacji ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy.

8. Przewodniczący Rady kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy zebraniom Rady.

§ 15.

1. Rada Nadzorcza Fundacji zbiera się co najmniej raz w roku.

2. Radę zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu lub Fundatora, zgłoszony na piśmie.

3. Rada podejmuje decyzje w formie uchwał – zwykłą większością głosów; w razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.

§ 16.

Do zadań Rady należy w szczególności:

1) Powoływanie i odwoływanie Prezesa i członków Zarządu.

2) Ocena pracy Zarządu, przyjmowanie corocznych sprawozdań lub bilansu i udzielanie członkom Zarządu absolutorium.

3) Kontrolowanie bieżącej działalności Zarządu Fundacji.

4) Wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji.

5) Nadzór nad działalnością Fundacji.

6) Podejmowanie na wniosek Zarządu Fundacji decyzji o połączeniu z inną Fundacją lub o likwidacji Fundacji.

§ 17.

Rada Nadzorcza Fundacji w celu wykonania swych zadań jest uprawniona do:

1) żądania od Zarządu Fundacji przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji,

2) dokonywania rewizji majątku oraz kontroli finansowej Fundacji

Zarząd Fundacji

§ 18.

1. Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem, składa się z nie więcej niż sześciu osób.

2. Członków składu Zarządu pierwszej kadencji, w tym Prezesa i Wiceprezesa Zarządu powołują Fundatorzy w formie uchwały. Członków składu Zarządu, Prezesa i Wiceprezesa Zarządu następnych kadencji oraz członków Zarządu na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Zarządu, powołuje swą decyzją Rada Nadzorcza Fundacji.

3. Kadencja Zarządu Fundacji, w tym Prezesa i Wiceprezesa Zarządu trwa trzy lata.

4. Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.

5. Prezesowi Zarządu przysługuje tytuł „Dyrektor Fundacji”.

6. Zarząd Fundacji w całości lub jej poszczególni członkowie mogą być odwołani przez Radę Nadzorczą Fundacji przed upływem kadencji w drodze uchwały podjętej jednomyślnie przez wszystkich członków Rady.

§ 19.

1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.

2. Do zadań Zarządu należy w szczególności:

a. uchwalanie rocznych planów działania Fundacji oraz planów finansowych,

b. uchwalanie regulaminów,

c. sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji,

d. ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji

e. podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nie przekazanych do kompetencji innych organów,

f. przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji, dotacji i grantów.

g. występowanie z wnioskiem i wyrażanie zgody w sprawie zmian statutu Fundacji, połączenia z inna fundacją oraz likwidacji Fundacji.

3. Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach, w formie uchwał – zwykłą większością głosów jego członków obecnych na posiedzeniu Zarządu,

4. O posiedzeniu muszą być powiadomieni wszyscy członkowie Zarządu.

5. Zarząd może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji.

6. Zarząd co roku, do dnia 30 września, zobowiązany jest przedkładać Radzie Nadzorczej Fundacji Roczne Sprawozdanie z działalności Fundacji.

Sposób reprezentacji

§ 20.

1. Oświadczenia woli w imieniu Fundacji, z zastrzeżeniem ust. 2, składają dwaj członkowie Zarządu działający łącznie.

2. W sprawach dotyczących zatrudniania pracowników oraz w sprawach nie związanych z zaciąganiem zobowiązań majątkowych powyżej 500 (pięćset) złotych – oświadczenia woli w imieniu Fundacji może składać jednoosobowo Prezes lub Wiceprezes Zarządu Fundacji.

Zmiana Statutu

§ 21.

Zmian w statucie Fundacji dokonuje Rada Nadzorcza Fundacji za zgodą Zarządu Fundacji. Zmiany statutu nie mogą dotyczyć celów, dla realizacji, których Fundacja zastała ustanowiona, i określonych w akcie założycielskim.

Połączenie z inną fundacją

§ 22.

1. Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.

2. Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.

§ 23.

W sprawach połączenia z inną fundacją decyduje Zarząd, przy czym jego decyzje zapadają w drodze jednomyślnej uchwały i dla swej skuteczności wymagają zatwierdzenia przez Radę Nadzorczą Fundacji.

Likwidacja Fundacji

§ 24.

1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.

2. Likwidatorów Fundacji powołuje i odwołuje Rada Nadzorcza Fundacji.

§ 25.

Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały, która w celu wywołania skutków prawnych wymaga zatwierdzenia przez Radę Nadzorczą Fundacji.

§ 26.

Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Rady Nadzorczej Fundacji na rzecz działających w RP fundacji o zbliżonych celach.

Brak komentarzy: